Zasady opodatkowania fundacji rodzinnych
W poniższym wpisie przedstawiamy podstawowe zasady opodatkowania fundacji rodzinnych i jej beneficjentów.
Opodatkowanie fundacji rodzinnej – podatek CIT
Fundacja rodzinna, zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 ustawy o fundacjach rodzinnych jest osobą prawną – i jako taka podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej: „CIT”). Przepisy ustawy CIT, zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 3, stosuje się także do fundacji rodzinnych w organizacji – przed wpisem do rejestru.
Zasadą jest zwolnienie fundacji rodzinnych z podatku CIT od uzyskiwanych przez nią przychodów (art. 6 ust. 1 pkt 25 CIT). Zwolnienie to nie jest jednak całkowite i od zasady wprowadzono szereg wyjątków, z których poniżej opisano kilka najważniejszych.
-
Po pierwsze, fundacja rodzinna podlega opodatkowaniu podatkiem CIT w zakresie świadczeń przekazywanych beneficjentom fundacji oraz mienia przekazywanego uprawnionym w przypadku rozwiązania fundacji. Podstawę opodatkowania stanowi w tym przypadku przychód odpowiadający wartości świadczenia na rzecz beneficjenta lub mienia przekazywanego w związku z rozwiązaniem fundacji. Podstawy te podlegają opodatkowaniu podatkiem CIT w stawce 15 %. Oznacza to, że przychód uzyskany przez fundację z prowadzonej działalności gospodarczej nie podlega opodatkowaniu, jednakże jedynie do czasu jego „wypłaty”, tj. do czasu przekazania świadczeń, o których mowa w art. 2 ust. 2 u.f.r. na rzecz beneficjentów fundacji. Mechanizm ten przypomina działanie tzw. „estońskiego CIT”, gdzie spółka kapitałowa co do zasady jest zwolniona z opodatkowania uzyskiwanego przychodu, ale wyłącznie do czasu wypłaty zysku na rzecz swoich udziałowców.
-
Po drugie, zwolnienie nie ma zastosowania do świadczeń stanowiących „ukryte zyski”. Rozwiązanie to również przypomina przepisy regulujące opodatkowanie tzw. estońskim CIT. Opodatkowaniu, ponownie w stawce 15 %, podlegają świadczenia, które miałyby służyć „ukryciu” przekazywania majątku z fundacji na rzecz beneficjentów, czyli omijania opisanej wyżej regulację opodatkowującej świadczenia czynione przez fundację na rzecz beneficjentów. Szczegółowy katalog świadczeń, które uważa się za „ukryte zyski” został przez ustawodawcę określony w art. 24q ust. 1a CIT. Znalazły się tam m.in. wszelkiego rodzaju darowizny i inne nieodpłatne świadczenia przekazywane przez fundację na rzecz beneficjenta lub fundatora oraz odsetki od pożyczek udzielonych fundacji przez beneficjenta lub fundatora.
-
Po trzecie, zwolnienia fundacji z CIT nie stosuje się w przypadku prowadzenia przez fundację rodzinną działalności wykraczającej poza „dozwolony” zakres, o którym mowa w art. 5 u.f.r. W takich przypadkach ustawodawca opodatkował uzyskiwany przychód „sankcyjną” stawką 25 %. Przykładem niedozwolonej działalności gospodarczej może być np. zbycie nieruchomości nabytej wyłącznie w celu dalszego zbycia – tj. działalność prowadzona przez tzw. „flipperów”. Należy przy tym pamiętać, że podatek CIT w tym zakresie nie ma charakteru ryczałtu, zatem możliwe będzie rozliczenie kosztów uzyskania ww. przychodu.
Opodatkowanie fundacji rodzinnej – podatek PIT
Poza opodatkowaniem fundacji rodzinnej podatkiem CIT, 1) wypłata świadczeń na rzecz beneficjentów lub 2) otrzymanie mienia przekazywanego w związku z rozwiązaniem fundacji, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (dalej „PIT”) – po stronie uposażonej osoby fizycznej. Przychody z obu kategorii zostały przez ustawodawcę zaliczone do przychodów z innych źródeł.
Stawka należnego podatku dochodowego zależna jest od powiązania beneficjenta (otrzymującego świadczenia) z fundatorem. Wyróżnia się trzy zasadnicze kategorie.
-
Przychody zwolnione z podatku dochodowego.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 157 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są przychody
-
fundatora lub osoby z jego „grupy zerowej” uprawnionych do otrzymania mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej
-
beneficjenta fundacji z tytułu świadczeń od fundacji, jeżeli beneficjentem jest fundator albo osoba z jego „grupy zerowej”.
Tzw. „grupa zerowa” to osoby z najbliższej rodziny, wymienione w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Należą do niej: małżonek, zstępni (dzieci, wnuki itd.), wstępni (rodzice, dziadkowie itd.), pasierbowie, rodzeństwo oraz ojczym i macocha. Przychody osób z tej grupy w stosunku do fundatora są zwolnione z podatku PIT. W konsekwencji np. wypłata świadczeń (o których mowa w art. 2 ust. 2 u.f.r.) na rzecz beneficjentów fundacji należących do grupy zerowej fundatora jest wolna od podatku PIT i podlega wyłącznie opodatkowaniu podatkiem CIT po stronie fundacji (o czym mowa w pkt 1 dotyczącym podatku CIT, powyżej).
Zwolnienie to nie zawsze jednak będzie dotyczyć całości uzyskanych przez beneficjentów przychodów. Kwestia ta zostanie bliżej opisana poniżej.
-
Przychody opodatkowane stawką 10 % PIT.
W przypadku gdy beneficjent otrzymujący świadczenia od fundacji rodzinnej lub otrzymujący mienie przekazywane w związku z rozwiązaniem fundacji zalicza się do grupy I lub II względem fundatora (przy czym nie będący jednocześnie w grupie „0” – zwolnionej z podatku) to jego przychód będzie opodatkowany PIT w stawce 10 %.
Do grupy I i II zalicza się odpowiednio:
1) do grupy I – małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;
2) do grupy II – zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych.
-
Przychody opodatkowane stawką 15 % PIT.
Jeżeli osoba uprawniona do wyżej wymienionych świadczeń nie należy do żadnej ze wskazanych grup, to jej przychody podlegają opodatkowaniu stawką 15 % PIT.
Jak już wyżej wspomniano, przychody beneficjentów z grupy zerowej nie zawsze podlegają zwolnieniu z opodatkowania w całości. Z podatku zwolnione są przychody w części odpowiadającej proporcji mienia wniesionego przez danego fundatora.
Zgodnie z treścią art. 28, dla celów podatku PIT określa się proporcję wartości mienia wniesionego do fundacji rodzinnej przez każdego z fundatorów lub przez fundację rodzinną. Mienie wniesione do fundacji rodzinnej w drodze darowizny albo spadku przez fundatora lub jego małżonka, zstępnych, wstępnych lub rodzeństwo ‒ uważa się za wniesione przez fundatora, natomiast wniesione przez pozostałe osoby – uważa się za wniesione przez fundację rodzinną.
Z powyższego wynika, że przykładowo, w przypadku, gdy fundację rodzinną utworzy dwóch niepowiązanych rodzinnie fundatorów, którzy wniosą do fundacji majątek o równej wartości (po połowie), to przychody beneficjentów z grupy zerowej danego fundatora będą zwolnione z podatku PIT wyłącznie w połowie.